Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

13 lipca 2022 Wojtek

Na rynku aż roi się od ofert architektów zdolnych udanie zaprojektować wybraną przestrzeń od A do Z, jednak czy samodzielna aranżacja własnego ogrodu nie byłaby czymś prawdziwie fascynującym? Stworzenie ogrodu od postaw (choćby w znacznej części) da Ci ogromną satysfakcję i pozwoli z dumą wchodzić do niego każdego dnia, jednak podczas pracy na własną rękę należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Na co zwrócić uwagę aranżując ogród według własnego zamysłu?

Jak stworzyć projekt ogrodu?

Projekt ogrodu jest pierwszym i jednocześnie najważniejszym punktem w całym procesie aranżacji, dlatego trzeba się do niego odpowiednio przyłożyć. Oczywiście nie musisz robić tego aż tak profesjonalnie, jak robią to zawodowi projektanci, jednak zadbaj o to, aby niczego ważnego na nim nie zabrakło – uwzględnij  ostateczne rozmieszczenie poszczególnych elementów, takich jak rośliny, dekoracje (kształt, rozmiar czy kolor określ już na tym etapie), miejsce na plac zabaw czy rozstawienie grilla. Zadaj sobie również kilka ważnych pytań, które pozwolą Ci dopracować całość: czy chcesz spędzać w nim dużo czasu i wypoczywać? Czy ogród ma pełnić przede wszystkim rolę ozdobną? Chcesz posadzić w nim tylko rośliny dekoracyjne czy też poświęcić część miejsca na owoce lub warzywa? Na koniec pamiętaj, aby do rozpoczęcia etapu prac przejść dopiero, gdy Twój projekt będzie w pełni gotowy – nanoszenie na niego poprawek podczas działania w ogrodzie to tylko strata czasu, nerwów i pieniędzy.

Jakimi zasadami kierować się przy projektowaniu ogrodu?

  • Nie sadź i nie ustawiaj czegokolwiek na środku ogrodu – robiąc to jednocześnie zamykasz
    w pewien sposób przestrzeń, co sprawia, że ogród będzie wyglądał na przepełniony.
  • Układaj rośliny piętrami – im głębiej wchodzimy w ogród, tym wyższe rośliny sadzamy (od kwiatów oraz trawnika przez krzewy aż po wysokie drzewa).
  • Nie przesadź z liczbą gatunków roślin – im więcej, tym większy bałagan i mniej spójna kompozycja.
  • Bierz pod uwagę rośliny, które już są na terenie ogrodu.
  • Umieszczaj drzewa dalej od architektury – rozrastające się korzenie mogą naruszyć fundamenty, a gałęzie dach.
  • Myśl przyszłościowo – pomyśl, czy wybrany przez Ciebie sposób aranżacji ogrodu nie utrudni Ci utrzymania go na przestrzeni kolejnych lat.

Meble ogrodowe

Rośliny i dekoracje to jedno, ale na czymś trzeba przecież odpocząć oraz przyjąć gości, dlatego już na samym początku pomyśl o ciekawych meblach ogrodowych. Fotele, sofy, leżaki oraz stoły mają spełniać swoje podstawowe zadanie podczas odpoczynku czy imprez ze znajomymi lub rodziną, ale też być ozdobą, dlatego zadbaj o to, aby pasowały do całości aranżacji.

W ogrodach najlepiej sprawdzają się przede wszystkim meble drewniane, które nadają temu miejscu naturalności i świetnie komponują się z roślinnością, co razem tworzy znakomity efekt. Jeżeli wybierzesz meble ogrodowe z drewna, to pamiętaj, że należy odpowiednio je zabezpieczyć, gdyż będą one nieustannie narażone na czynniki atmosferyczne, czyli słońce oraz opady. Łatwiejsze w utrzymaniu będą na pewno ogrodowe meble plastikowe, jednak są one nie tylko znacznie mniej trwałe, ale też zazwyczaj mniej efektowne. Decyzja należy oczywiście do Ciebie!

Wykończenie kostką brukową

Detalem, na który należy zwrócić uwagę jest też wykończenie powierzchni w miejscach, gdzie chodzimy lub ustawiamy meble. Doskonałym wyborem będzie położenie kostki brukowej, która jest trwała
i zapewnia świetny efekt wizualny, dlatego tak wielu właścicieli ogrodu decyduje się właśnie na nią. 

Najlepiej wybrać kostkę wykonaną przez sprawdzonych i wiodących producentów na rynku, bo tylko taka gwarantuje piękny ogród przez naprawdę długie lata. W Centrum Ogrodzeń i Kostki Brukowej znajdziesz nie tylko materiały najwyższej jakości, ale też skorzystasz z pomocy w zakresie projektowania oraz doradztwa przy wyborze odpowiedniego produktu, dlatego koniecznie sprawdź naszą ofertę oraz przeczytaj nasze wcześniejsze wpisy na temat kostki brukowej.

Kategorie: Aktualności