Kiedy układać kostkę brukową? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

16 marca 2022 Wojtek

„Pozory mylą” to powiedzenie stare jak świat i używane w najróżniejszych życiowych sytuacjach, jednak co zrobić, skoro pasuje ono do tak wielu zagadnień? Nie bez powodu właśnie od tych dwóch słów zaczynamy nasz wpis, bo dotyczą one również procesu układania kostki brukowej, który nie jest tak prosty i jednowymiarowy, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. O jakich zasadach należy pamiętać podczas pracy? Na jaki czas zaplanować wyłożenie kostki brukowej, aby zachowała ona maksymalną trwałość i mogła wytrzymać jak najdłuższy okres? Kiedy układać kostkę brukową?Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to już za moment nie będzie to dla Ciebie tajemnicą.

Warunkiem koniecznym przy planowaniu położenia brukowej powierzchni jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na etap Twojej inwestycji, a także na porę roku i warunki atmosferyczne w trakcie podejmowania pracy nad kostką. Ten drugi czynnik jest o tyle istotny, iż producenci bardzo często mają w tym zakresie swoje ścisłe zalecenia, które mogą mieć później wpływ na ewentualną reklamację materiału, dlatego lepiej stosować się do nich i nie wychodzić poza założone przez wybraną firmę ramy. Wyjmijmy zatem z kieszeni lupę i przyjrzyjmy się wszystkiemu nieco dokładniej.

Na jakim etapie jest budowa?

Niezależnie od tego, gdzie planujesz położyć kostkę brukową: przed domem, w parku, na ulicy, na terenie osiedla czy wokół siedziby firmy – wspólnym mianownikiem dla każdego rodzaju inwestycji będzie moment, w którym się za to zabierzesz. Bardzo ważne jest zaplanowanie całości działań tak, aby układanie bruku było umiejscowione na samym finiszu prac wykończeniowych. Dlaczego jest to tak istotne? Chodzi tu o zachowanie trwałości i właściwości kostki oraz walory estetyczne, które mogą zostać kompletnie zatracone i zniszczone pod ciężarem pracujących maszyn czy urządzeń wykorzystywanych na placu budowy. Jeżeli zabierasz się za ułożenie kostki brukowej to pamiętaj, że wymaga ona równego, wypoziomowanego terenu, na który nie będą wjeżdżały żadne pojazdy lub urządzenia – materiał będzie mógł się spokojnie ułożyć i nie będzie narażony na działanie niepotrzebnego nacisku w trakcie tego procesu.

Jakie panują warunki atmosferyczne?

Pogoda do układania kostki brukowej również odgrywa dużą rolę – wspomnieliśmy zresztą o tym, że producenci wyznaczają wyraźne zasady, których złamanie może wpływać na proces reklamacji, jednak chodzi też o sam komfort pracy i końcowy efekt. Zbyt twarda bądź zbyt grząska ziemia mogą powodować pękanie kostki lub jej krzywe ułożenie, a co za tym idzie – pomiędzy poszczególnymi kawałkami mogą pojawić się szczeliny, w których będzie zbierała się woda wyżłabiająca mało estetyczne przerwy. Przyjęło się, że idealnym momentem na pracę przy wykładaniu bruku jest okres wiosenno-letni, a temperatura nie powinna spadać poniżej zera – z tego właśnie powodu czas od marca do września jest najczęściej wybieranym do tego typu inwestycji. Warto pamiętać też o tym, że kostkę najlepiej kłaść przy świetle dziennym (dłuższy dzień = kolejny argument dla wiosny i lata) – daje ono najlepszą widoczność i pozwala korygować ewentualne zakrzywienia lub nierówności.

Kostka brukowa zimą?

Kostkę brukową wykładać najlepiej wiosną lub latem, jednak nie jest powiedziane, że praca zimą jest kategorycznie zabroniona. Oczywiście – jeżeli producent w swoich zaleceniach zawiera również sugerowany okres pracy, to lepiej stosować się do niego w celach zachowania gwarancji, jednak ostateczna decyzja należeć będzie do Ciebie. W naszym klimacie zima zimie nierówna, a nagłe skoki temperatury potrafią być bardzo zaskakująco – jeden tydzień to srogie mrozy paraliżujące jakiekolwiek prace, zaś kolejny to pogoda niemalże wiosenna i sprzyjająca działaniu na powietrzu. Jeżeli masz do dyspozycji doświadczoną i wykwalifikowaną ekipę, ziemia nie będzie miała ewidentnego nadmiaru wody, a temperatura powietrza nie będzie niższa niż -5 stopni, to również możesz położyć kostkę brukową i zachować jej wszelkie właściwości pod kątem trwałości i estetyki.

Już wiecie kiedy układać kostkę brukową? Więcej opowiemy w Centrum ogrodzeń i kostki brukowej. Zapraszamy!

Kategorie: Aktualności