Pomysłów na aranżację powierzchni wokół domu jest mniej więcej tyle, ile ich właścicieli, jednak wiele projektów można sprowadzić do kilku wspólnych mianowników. Jednym z popularnych i efektownych sposobów wykończenia ogrodu są kamienie dekoracyjne, które świetnie komponują się z roślinnością. Wiadomo, że dekoracyjnego kamienia ogrodowego nie rozrzucisz byle gdzie – trzeba wiedzieć w jaki sposób zabrać się do tego typu wykończenia i na jakie rzeczy zwrócić uwagę, aby nie tracić ani czasu, ani pieniędzy. W tej chwili sprawimy, że kamień dekoracyjny do ogrodu nie będzie skrywał przed Tobą tajemnic! Zapraszamy do Centrum ogrodzeń i kostki brukowej.

Grys biała Marianna Olsztyn


Dostępny rozmiar: 8-19 mm

Grys biała Marianna to kamień ze skał labradorytu w odcieniach bieli. Posiada dużą wytrzymałość mechaniczną oraz wysokie walory dekoracyjne, dzięki czemu nadaje się zarówno w budownictwie jak i w architekturze ogrodowej. Kamień znakomicie komponuje się z nowym budownictwem, gdzie często wykorzystywany jest beton architektoniczny oraz naturalne drewno. Stanowi oryginalny kontrast dla zielonych trawników oraz barwnych kwiatowych rabat.

Kamień dekoracyjny Grys Biała Marianna 8-19 - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Grys granitowy Dalmatyńczyk Olsztyn


Dostępny rozmiar: 8-16 mm | 16-22 mm

Grys granitowy Dalmatyńczyk jest kruszywem pochodzenia mineralnego naturalnego, charakteryzuje się wytrzymałością, mrozoodpornością oraz małą nasiąkliwością, zachowując swoją gładkość i barwę. Najczęściej jest stosowany do dekoracji ogródków skalnych, oczek wodnych, obrzeży zbiorników, posypki wokół drzew, opasek wokół budynków.

Kamień dekoracyjny Grys granitowy Dalmatyńczyk - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Grys bazaltowy Olsztyn


Dostępny rozmiar: 8-11 mm

Grys bazaltowy polecamy do dekoracji rabat, zasypywania kostki granitowej, produkcji lastryka i podłoży betonowych. Idealnie nadaje się na podłoże do akwarium i terrarium, zapewnia dobre ukorzenianie się roślin.

Grys bazaltowy - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Kora kamienna gnejs Olsztyn


Dostępne rozmiary: 11-32 mm | 32-64 mm

Gnejs, zwany również korą kamienną, jako naturalny kamień świetnie komponuje się z zielenią, a uzyskany efekt jest jedyny w swoim rodzaju, stanowi niepowtarzalną ozdobę ogrodu. Błyszczące drobiny kwarcytu znajdujące się w kamieniu zwiększają jego zastosowanie w architekturze dekoracyjnej. Ten kamień dekoracyjny robi wrażenie.

Kora kamienna - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Kamień dekoracyjny do ogrodu

Na sam początek podkreślamy ważną sprawę – pierwszą rzeczą, za jaką się zabierzesz powinien być projekt ogrodu. Musisz mieć plan na to, czego konkretnie oczekujesz i jakiej ilości materiału potrzebujesz, bo wszystkie ten informacje będą ostatecznie wpływały na to, jakie poniesiesz koszty. Doskonale wiemy w jakich czasach przychodzi nam funkcjonować, dlatego domyślamy się, że nie dysponujesz budżetem z gumy i lepiej będzie, jeżeli przygotujesz dokładny projekt, który pozwoli Ci oszacować finansowe zapotrzebowanie.

Przygotowanie terenu pod kamień dekoracyjny do ogrodu

Posiadasz projekt ogrodu i wiesz, jak powinna wyglądać jego powierzchnia po wykończeniu? Doskonale, pierwszy etap przygotowania masz już za sobą! Mając plan kolejną z czynności powinno być wyznaczenie terenu, na którym ma znaleźć się dekoracyjny kamień ogrodowy – możesz zrobić to dokładnie albo zostawić nieco miejsca na trochę improwizacji. Podczas przygotowywania terenu pozbądź się rosnącej na nim trawy, przesadź rośliny oraz usuń wszystkie niepotrzebne elementy, które będą tylko przeszkadzać.

Bardzo istotną, a jednocześnie często pomijaną czynnością jest rozłożenie na powierzchni agrowłókniny, dzięki której pomiędzy kamieniami nie będą wyrastały chwasty. Może wydawać się, że spod warstwy kamieni nic nie powinno się wydostać, jednak jest to spory błąd, dlatego lepiej zabezpieczyć się w ten właśnie sposób zwłaszcza, że nie jest to wcale kosztowne. Sam materiał nie jest drogi, a do montażu potrzebne są tylko równie tanie kotwy z plastiku.

Jak kłaść ogrodowy kamień dekoracyjny?

Główna czynność, czyli samo położenie dekoracyjnego kamienia do ogrodu nie jest wcale skomplikowana. Całość najlepiej zacząć od montażu specjalnych obrzeży, które dokładnie wyznaczą teren, na którym ma znajdować się dekoracja z kamieni – dzięki temu szczególnie małe elementy pozostaną na swoim miejscu i nie będę przesypywać się na trawę. Pamiętaj, że obrzeża pozostaną w ogrodzie razem z kamieniami, dlatego wybierz takie, które spełnią też funkcję ozdobną i będą pasowały do całości aranżacji powierzchni wokół domu. Proces wykładania kamienia jest już w pełni zależny od Twoich upodobań oraz tego, ile kamienia posiadasz – w tej kwestii wszystko ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.

Jaki kamień dekoracyjny wybrać?

Wiesz już w jaki sposób kamień położyć, ale trzeba podjąć jeszcze jedną istotną decyzję – jako rodzaj kamienia ogrodowego wybrać? Wybór zależy od różnych czynników zaczynając od jego koloru. Oczywiście wachlarz pod tym kątem jest niezwykle szeroki i każdy z nas może wybrać nawet najbardziej oryginalne odcienie, które będą pasowały do domu, roślin czy też stylu, na jakim oparty jest projekt. Wiele osób decyduje się na dekoracyjne kamienie ogrodowe w białej lub szarej kolorystyce, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne i pasujące do większości roślin w ogrodzie.