Impregnacja kostki brukowej - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

1 maja 2022 Wojtek

Impregnacja kostki brukowej to temat sporów na wielu forach o tematyce budowlanej, dlatego warto zebrać najważniejsze informacje i dowiedzieć się, kto jest tu bliżej prawdy. Czy kostkę brukową należy impregnować, a jeśli tak, to jak się za to zabrać? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy
i w jaki sposób wykonać prawidłową impregnację bruku oraz zapewnisz swojej powierzchni odpowiednio długą żywotność.

Impregnacja kostki brukowej – czy warto to zrobić?

Kostka brukowa sama w sobie powinna wykazywać się nasiąkliwością maksymalnie do granicy 6%, dlatego nie wymaga ona impregnacji ani dodatkowych zabiegów zabezpieczających. Takie właściwości są wymagane i konieczne do spełniania przyjętych norm, dlatego podstawowa forma bruku w zupełności wystarczy, aby spełniał on swoje zadanie i był wytrzymały przez długie lata.
Impregnacji kostki brukowej nikt nie wziął jednak z nieba i działanie to jest przecież dość często wykonywane – chcesz zapewne wiedzieć, dlaczego? Już tłumaczymy. Zabezpieczenie bruku będzie korzystne w przypadku, gdy znajduje się on w miejscach narażonych na zabrudzenia substancjami, które lepiej usunąć zanim zaczną one wsiąkać w głąb materiału – mamy tu na myśli np. olej silnikowy czy też tłuszcz kapiący z jedzenia. Jeżeli kostka brukowa znajduje się w takich miejscach, jak garaż, okolica warsztatu samochodowego, ogródek restauracji czy też taras, na którym urządzasz imprezy przy grillu, to lepiej wykonaj impregnację i ogranicz chłonność materiału, aby dodatkowo przedłużyć jej wytrzymałość.

Kiedy i jak impregnować kostkę brukową?

Dobrze, decydujesz się na impregnację Twojej brukowej nawierzchni – czas zatem, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób się za to zabrać. Istnieje kilka zasad dotyczących tego procesu, które dobrze poznać i których należy przestrzegać:

  • upewnij się, że minął minimum miesiąc od wyprodukowania kostki – w tym czasie beton uzyskuje swoją największą wytrzymałość. Termin produkcji znajdziesz z pewnością na specjalnej etykiecie umieszczonej na palecie z brukiem.
  • Nie wykonuj impregnacji na kostce, jeżeli widać na niej wykwity, czyli biały nalot świadczący o dojrzewaniu materiału. Jeżeli rozpoczniesz ten proces na bruku z wykwitami, to zamkniesz kanały kapilarne i nie pozbędziesz się już widocznych śladów.
  • Impregnuj tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje dodatnia temperatura i pamiętaj, aby przez kolejne 5 godzin nawierzchnia nie była poddana silnemu działaniu słońca oraz wody.
  • Przed impregnacją dokładnie wyczyść nawierzchnię strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, a gdy wyschnie – zamieć ją dodatkowo szczotką. Nie możesz o tym zapomnieć, bo pozostałe na kostce resztki piachu i kurzu po nałożeniu impregnatu na zawsze pozostaną na jej powierzchni.
  • Jeżeli kostka jest dokładnie wyczyszczona, to nałóż środek zabezpieczający opryskiwaczem ciśnieniowym lub wałkiem z długim włosiem i, co bardzo ważne, stosuj się do instrukcji umieszczonych przez producenta na opakowaniu.

Czego użyć do impregnacji kostki?

Przed zakupem środka impregnującego sprawdź jego skład, gdyż od tego zależeć będzie zarówno cena, jak i trwałość. Jeżeli wśród składników prym wiedzie woda, to znak, że impregnat będzie tani, ale niezbyt wytrzymały i zabezpieczy on Twoją kostkę na około 12 miesięcy. Nieco droższe, ale trwalsze będą środki wyprodukowane przy użyciu silikonów i butanolu – nadają one całości ciekawego, nasyconego koloru (choć efekt ustępuje po wyparowaniu rozpuszczalników), a przy tym dają sporo większą wytrzymałość. Impregnaty polimerowe stanowią trzecią grupę środków zabezpieczających kostkę brukową – są one oczywiście najdroższe ze wszystkich wymienionych, ale przy tym zapewniają zdecydowanie najdłuższą żywotność materiału.

Kostka brukowa po fabrycznej impregnacji

Jeżeli dopiero planujesz położyć kostkę brukową i znajdzie się ona w jednym z wymienionych wyżej miejsc narażonych na zanieczyszczenia, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór bruku poddanego impregnacji już na samym początku, czyli etapie produkcyjnym. Przykładem działania, jakiego dokonują producenci jest np. dodatkowa hydrofobizacji, która jeszcze bardziej uszczelnia kostkę od wewnątrz już podczas jej produkcji w fabryce. Jest to znacznie bardziej skuteczna metoda zabezpieczenia, a do tego nie wymaga już dodatkowego działania po wyłożeniu kostką wybranej nawierzchni.

W Centrum ogrodzeń i kostki brukowej podpowiemy jak należy zaimpregnować kostkę.

Kategorie: Aktualności