Jakie rośliny posadzić przy płocie

5 lipca 2023 Wojtek

Rośliny uprawiane wzdłuż ogrodzeń nie tylko dodają estetycznego wyglądu naszej posesji, ale także pełnią praktyczną funkcję tworzenia naturalnej bariery. Wybór odpowiednich roślin jest kluczowy, aby zapewnić harmonię z otoczeniem, w tym z materiałami budowlanymi, takimi jak kostka brukowa, które są często używane do wykończenia ścieżek i patio. Na małych działkach, gdzie dom jest usytuowany blisko ulicy, rośliny przed ogrodzeniem tworzą ramę dla budynku, wpływając bezpośrednio na jego estetykę. Rośliny posadzone wzdłuż ogrodzenia stanowią często jedyną zieleń wspólną, decydującą o urodzie miejsca. To jest szczególnie istotne na nowych osiedlach, gdzie każdy centymetr ziemi jest na wagę złota. Jakie rośliny posadzić przy płocie?

Wybieramy rośliny do nasadzeń przy płocie

Jakie rośliny posadzić przy płocie? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Rośliny przy ogrodzeniu powinny być dekoracyjne przez cały sezon, odporne na suszę, dobrze znoszące zasolenie gleby i mało podatne na choroby oraz rzadko atakowane przez szkodniki. Dobrym pomysłem może być wybór roślin z kolcami i cierniami, które skutecznie zniechęcają do ich niszczenia, zrywania i zadeptywania. Na przykład, krzewy liściaste z kolcami i cierniami, takie jak berberys Thunberga, karagana syberyjska czy róża pomarszczona, są niezawodne. Te rośliny nie tylko są trwałe, ale także dodają koloru do ogrodzenia, dzięki różnym odcieniom zielonych liści, kwiatów i owoców.

W przypadku krzewów liściastych tworzących gęste korony, irga pozioma, ligustr pospolity czy tawuła gęstokwiatowa są wyjątkowo rekomendowane. Te rośliny nie tylko oferują estetyczne zalety, ale także są łatwe do uprawy i pielęgnacji. Jeśli chodzi o rośliny iglaste, jałowiec chiński, kosodrzewina czy świerk kłujący są idealnymi wyborami. Są one nie tylko odporne na różne warunki, ale także dodają piękna i struktury do każdego ogrodzenia.

Wybór odpowiednich roślin

Jakie rośliny posadzić przy płocie? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

Ziemię między roślinami najlepiej wysypać mniej więcej 5-centymetrową warstwą kory, która będzie zapobiegać wzrostowi chwastów i uchroni glebę przed szybkim przesychaniem. Można też posadzić byliny, zwłaszcza zadarniające, które szybko się rozrastają i pokrywają powierzchnię gleby gęstym kobiercem. Rośliny takie jak aster gawędka, barwinek pospolity czy rozchodniki są doskonałymi wyborami. Przy sadzeniu roślin przy płocie ważne jest przewidzenie pewnych czynników, takich jak np. psy. Psy mają naturalną skłonność do znaczenia terytorium moczem, co jest szkodliwe dla roślin. Te, które są stale podlewane, gorzej rosną, chorują, z czasem mogą zasychać. Dlatego w narożnikach, czyli tych miejscach, które są szczególnie chętnie znaczone przez psy, lepiej nie sadzić krzewów albo położyć duży kamień i dopiero za nim posadzić rośliny. Wybierajmy rośliny, które są odporne, łatwe do pielęgnacji i dobrze zintegrowane z otoczeniem, aby nasza przestrzeń na zewnątrz była zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Teraz już wiesz jakie rośliny posadzić przy płocie.

Po więcej porad zapraszamy do Centrum ogrodzeń i kostki brukowej.

Kategorie: Aktualności