Trendy ogrodowe 2023 - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

14 marca 2023 Wojtek

Piękny i kolorowy, a zarazem estetycznie zaprojektowany ogród to wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli chce się stworzyć przestrzeń odpowiadającą najnowszym trendom. Warto je poznać, by sprawdzić, jakie propozycje można wdrożyć we własnym ogrodzie. Poznaj trendy ogrodowe 2023.

Powrót do naturalności

Po latach królowania równo przystrzyżonych trawników i krzewów, równych klombów, nadchodzą zmiany. Zaczyna dominować dzikość i nieskrępowana przyroda. Częściej będzie można spotkać wolno rosnące trawniki, a coraz częściej ich miejsce będą zajmować kwiaty polne, które przyciągają owady i dodają naturalności. W ogrodach pojawiają się też domki dla owadów, dzięki czemu dba się o rozwój populacji owadów uznanych za pożyteczne dla przyrody. Zamiast idealnie przyciętych roślin będzie dominował kontrolowany chaos i większa swoboda. To nawiązanie do dzikości i pełnej naturalności, to efekt zwiększającej się świadomości zmian klimatycznych i szkodliwości niektórych rozwiązań, które jeszcze do niedawna były modne.

Slow – gardening w natarciu

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się życie w wersji slow. Dotyczy to nie tylko pracy czy życia towarzyskiego. Trend ten na trwałe zagości również w ogrodzie, co oznacza rezygnację z pestycydów i sztucznych środków ochrony roślin, to także czerpanie inspiracji z dzikiej natury i dopasowanie się do jej rytmu.

Życie w trybie slow zachęca do tworzenia nie tylko ogrodów kwiatowych, ale również warzywnych, dlatego obok pięknych, dzikich polnych kwiatów pojawiają się skrzynki z warzywami i ziołami.

Powrót do tradycji

W 2023 roku zauważalny jest także powrót do rodzimych gatunków roślin. Coraz rzadziej wybiera się rośliny, które trudniej utrzymać w polskim klimacie lub takie, które trzeba sprowadzić z zagranicy. Do aranżacji ogrodów wybiera się rodzime gatunki, które bez trudu dopasowują się do panujących warunków, a tym samym są bardziej odporne na mrozy, susze czy wysokie temperatury.

Viva Magenta w ogrodzie

Jako, że kolorem roku (wg Instytutu Pantone) jest Viva Magenta, prognozuje się, że będzie on chętnie wykorzystywany w ogrodach. Piękna barwa nawiązująca swoim odcieniem do czerwieni koszenili uosabia energię, radość i optymizm. Można go znaleźć w odmianach takich popularnych kwiatów, jak astry igiełkowe i astry peoniowe, ale też w bratkach, w łubinie czy w chabrach bławatkowych. Dzięki tym kwiatom ogród nabierze modnego i wyróżniającego się koloru.

Ogród to miejsce na relaks

Najważniejszym trendem na rok 2023 jest wykorzystanie ogrodu jako przestrzeni do relaksu, dlatego w każdym ogrodzie warto wygospodarować przestrzeń na wygodny zestaw wypoczynkowy, miejsce na grilla, ognisko, niewielki basen, jacuzzi, hamak lub przygotować ścieżki pod kostkę brukową. Wszystko po to, aby w ciepłe, letnie dni mieć miejsce na wyciszenie i odpoczynek. Projektując takie miejsce liczy się jednak nie tylko estetyka i wysoka jakość mebli ogrodowych czy sprzętu. Najważniejsza jest wygoda i komfort użytkowania. Ogród ma przede wszystkim uspokajać, wyciszać i zapewniać wygodę. Elegancja i styl to wartość drugorzędna w tym sezonie.

Ogród marzeń to taki, który daje odpoczynek, spokój, a jednocześnie dostarcza pięknych i estetycznych wrażeń. Stosując wybrane trendy ogrodowe z 2023. roku można w prosty sposób zaprojektować przestrzeń, w której będzie się miło spędzało wolny czas.

Po trendy ogrodowe 2023 zapraszamy do Centrum ogrodzeń i kostki brukowej.

Kategorie: Aktualności