Co robić zimą w ogrodzie? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

24 lutego 2023 Wojtek

Zimą nasze ogrody mają w teorii wolne, bo temperatura i zalegający śnieg uniemożliwiają przecież korzystanie z jego wszystkich dobrodziejstw. Nie zrobimy w nim grilla, nie wypijemy kawy, nie pozwolimy dzieciom na zabawę. Czy to oznacza, że zimą mamy wolne od dbania o ogród? Nic z tych rzeczy! Sprawdź na jakie czynności musisz koniecznie zwrócić uwagę, aby wiosną nie było żadnych niemiłych niespodzianek. Zima w ogrodzie to ciężki okres.

Zimowe miesiące to okres, w którym nasze rośliny ogrodowe przechodzą w stan spoczynku i leżakują pod pokrywą śniegu. Dzięki temu nie mamy przy nich zbyt wiele roboty, jednak nie oznacza to, że nie mamy jej w ogóle. Trzeba pamiętać, że rośliny tylko drzemią, a nie śpią, dlatego raz na jakiś czas trzeba sprawdzić, jak przebiega okres zimowania.

Jakie wykonać prace w ogrodzie zimą?

W okresie zimowym dużo robić nie trzeba, ale jednak nie można zostawić ogrodu samemu sobie. Nie chcesz przecież rozpocząć wiosny od zamartwiania się o jego stan po mroźnych miesiącach, prawda? Są rzeczy, które warto robić, ale też czynności, których lepiej unikać. Poniżej przedstawimy Ci krótką ściągawkę, która podpowie Ci jak zadbać o ogród zimą.

Regularne odśnieżanie

Zaleganie dużej warstwy śniegu jest bardzo niekorzystne dla Twoich roślin. Pamiętaj, że śnieg swoje waży, a do tego z czasem może przekształcić się w lodową pokrywę, która zdeformuje krzewy i połamie gałęzie. Odśnieżając ogród od czasu do czasu nie tylko skutecznie zabezpieczysz swoją ogrodową roślinność, ale też… zaliczysz mały trening na świeżym powietrzu! Warto również odśnieżać kostkę brukową żeby bezpiecznie poruszać się po ogrodzie.

Zastosuj bielenie drzew

Jest to popularny zabieg pielęgnacyjny, który bardzo często stosuje się w zimowym okresie. Dzięki bieleniu drzew uchronisz ich pnie przed powstawaniem ran oraz pękaniem, co spowodowane jest zmianami temperatury i silnym działaniem promieniowania słonecznego. Za najlepszy moment na przeprowadzenie bielenia drzew uznaje się przeważnie końcówkę stycznia, ponieważ wtedy temperatura zaczyna wychodzić ponad zero stopni.

Pamiętaj o roślinach doniczkowych

Zima to nie tylko okres przejściowy dla drzew i krzewów – trzeba również zadbać o roślinność w doniczkach. Kwiaty domowe podlewaj umiarkowanie, przenieś w jak najjaśniejsze miejsce, a gatunki preferujące wzmożoną wilgoć dodatkowo zraszaj. Pamiętaj też, żeby zimą ich nie nawozić – rośliny domowe do większych pojemników ze świeżą ziemią zacznij przesadzać pod koniec lutego.

Zadbaj o swój trawnik

W czasie mrozów postaraj się nie chodzić po trawniku i jeżeli tylko możesz, to unikaj lub ogranicz to – może to sprawić, że uszkodzisz strukturę gleby oraz połamiesz źdźbła trawy. Jeżeli będziesz deptać i ugniatać trawnik, to po roztopach trawa może zacząć gnić i obumierać. Śniegowa pierzyna to dobre przykrycie dla trawnika, który lubi pod nią zimować, jednak pamiętaj, żeby pokrywa śniegu nie była zbyt obfita. Ciężka i zmrożona warstwa śniegu oraz lodu to największy wróg trawnika w okresie zimy.

Przedwiośnie, czyli niebezpieczny okres

Mróz bywa groźny, ale jeszcze większym wyzwaniem jest susza. Podczas przedwiośnia zaczyna robić się cieplej, a co za tym idzie – następuje wzmożone parowanie wody powodujące późniejsze przesuszanie roślin. Pamiętaj, aby w tym okresie dodatkowo podlewać rośliny zimozielone – dzięki temu lód stopnieje szybciej, a korzenie lepiej będą absorbować wodę.

Jak wykorzystać zimowy czas w ogrodzie?

Skoro zima nie wymaga od nas regularnej i skrupulatnej pracy nad wszystkimi elementami ogrodu warto poświęcić ten uzyskany czas na planowanie. Może masz w głowie nowe pomysły na aranżację powierzchni wokół domu, ale nie starczało Ci czasu na wprowadzenie ich w życie? Teraz jest na to idealna pora! Zimowe miesiące, w trakcie których możesz zrobić sobie gorącą herbatę i poświęcić parę minut lub godzin na zebranie inspiracji ogrodowych mogą sprawić Ci naprawdę dużo przyjemności. Przyjemności, a także wymiernych korzyści, bo mała przeróbka w ogrodzie na wiosnę nada mu nowego charakteru i dodatkowo umili nadchodzące cieplejsze miesiące.

Jeżeli szukasz inspiracji oraz pomysłów na aranżację ogrodu lub po prostu chcesz zaopatrzyć się w odpowiedni materiał do wykonania prac koniecznie skorzystaj z oferty Centrum Ogrodzeń i Kostki Brukowej. Nasza doświadczona kadra doradzi Ci w jaki sposób zabrać się za remont, a także poleci najlepsze materiały do aranżacji ogrodu. Zaufały nam już setki osób, dlatego jesteśmy pewni, że pomożemy również i Tobie.

Kategorie: Aktualności