Konserwacja desek tarasowych - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

1 lipca 2022 Wojtek

Jeżeli udało Ci się już wykończyć taras Twojego domu to warto zadbać o to, aby pozostał on w swojej szczytowej formie przez możliwie jak najdłuższy czas. Pozostawienie jego powierzchni samej sobie na pewno nie przyniesie niczego dobrego, dlatego warto zadbać o odpowiednią konserwację desek tarasowych, które w zależności od użytego materiału wymagają różnych zabiegów. Co zrobić, aby zachować taras w jak najlepszej kondycji? Jak konserwować deskę drewnianą, a jak kompozytową i jakich środków używać? Konserwacja desek tarasowych w kilku krokach.

Po co konserwować taras?

Ze względu na umiejscowienie powierzchni deski tarasowe muszą być odpowiednio konserwowane po to, aby uniknąć szkodliwego działania zarówno czynników atmosferycznych, jak i mechanicznych. Zarówno słońce czy opady w postaci deszczu lub śniegu, jak i gromadzący się brud, substancje żrące czy resztki jedzenia mogą spowodować pęknięcia, ścieranie, odbarwienia czy też porost mchu. 

Celem zapobiegnięcia tego typu problemów należy nie tylko na bieżąco czyścić wierzchnią warstwę desek szczotką lub myjką ciśnieniową, ale też stosować odpowiednie środki przeznaczone do konserwacji tarasu, a konkretnie do olejowania oraz impregnacji. Dzięki takim zabiegom deski nie tylko pozostaną wolne od nakładającego się codziennie brudu, ale uzyskają też dodatkową warstwę ochronną, która pozwoli zachować im swoje właściwości oraz kolor przed długi czas.

Konserwacja desek drewnianych oraz kompozytowych

Decydując się na wykończenie tarasu deską drewnianą otrzymujemy zdecydowanie najciekawszy wizualnie efekt, jednak trzeba mieć przy tym świadomość, że należy wykonać sporą pracę, aby utrzymać całość w odpowiedniej kondycji. Drewniany taras wymaga znacznie bardziej zaawansowanej pielęgnacji, którą wykonuje się zazwyczaj dwa razy w ciągu roku: na początku wiosny oraz na początku zimy. Jeżeli nie pokryjemy powierzchni odpowiednim środkiem do impregnacji (specjalnym olejem konserwującym), to po pewnym czasie całość może przeschnąć, popękać oraz stracić swój kolor. Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością wybór desek wykonanych z drewna pochodzenia egzotycznego (np. ipe, cumaru czy bangkirai), które rozwija się w warunkach tropikalnych i już podczas procesu wzrastania nabywa wrodzonych zdolności impregnacyjnych. W tym przypadku pielęgnacja dotyczyć będzie tylko zachowania koloru, bowiem bez niej materiał może ulec patynowaniu, czyli przejściu w szaro-popielaty odcień.

Jeśli chodzi o deski kompozytowe, to opisywaliśmy je szerzej w jednym z wcześniejszych artykułów, który można znaleźć tutaj. Ten rodzaj wykończenia tarasu nie wymaga aż tak dogłębnej pielęgnacji, gdyż jest o wiele bardziej trwały od drewna, dlatego wystarczy na bieżąco usuwać z niego nadmiar brudu i wody oraz pomyśleć jedynie o zabezpieczeniu przed odbarwieniem.

Czym konserwować taras?

Utrzymanie tarasu w optymalnej dyspozycji nie jest zadaniem trudnym, jednak należy się do niego odpowiednio przyłożyć i robić to rzetelnie przy pomocy przeznaczonych do tego środków i narzędzi. Czego zatem używać, aby dać deskom tarasowym jak najlepsze warunki?

  • wodny olej do gruntowania i pielęgnacji drewna (np. Woca Exterior czy Renner),
  • impregnaty do drewna (np. Remmers Holzschutz Grund),
  • środki do konserwacji i pielęgnacji desek kompozytowych tworzące na powierzchni warstwę ochronną  (np. IProtect),
  • środki do odszarzania oraz czyszczenia tarasu,
  • miotła oraz szczotka do usuwania nadmiaru brudu czy resztek jedzenia,
  • myjka ciśnieniowa do pozbywania się zaschniętego brudu oraz substancji trudnych do usunięcia.

Konserwacja desek tarasowych nie jest tak trudna jak mogłoby się zdawać. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po więcej porad zapraszamy do Centrum ogrodzeń i kostki brukowej.

Kategorie: Aktualności