Najpopularniejsze ogrodzenia - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

23 lutego 2022 Wojtek

Kiedyś żartowało się, że pierwszą rzeczą, jaką robi Polak po zakupie działki pod dom, jest postawienie płotu. Żeby sąsiad się nie wtrącał. Czasy się zmieniają i ogrodzenia również. Nie służą już wyłącznie naszemu bezpieczeństwu czy prywatności, ale również estetyce naszego ogrodu. Oto najpopularniejsze ogrodzenia, z którymi spotykamy się na co dzień.

Ogrodzenia metalowe

Z pewnością jedne z najbardziej powszechnych i zarazem praktycznych. Mogą mieć one formę surową (jak klasyczna siatka), które powinny pełnić funkcję raczej tymczasową, jak również pełnić funkcję dekoracyjną (kute bądź gotowe do montażu). Nie należą one do najtańszych, ale z pewnością są trwałe i przy dobrej konserwacji również odporne na warunki atmosferyczne.

Ogrodzenia drewniane

Alternatywnym rozwiązaniem dla metalu jest, rzecz jasna, drewno. Są estetyczne, łatwe w dostosowywaniu wzoru do naszych potrzeb oraz nie wymagają od nas zatrudniania profesjonalisty do konserwacji, gdyż sami jesteśmy w stanie to zrobić. Jego trwałość zależy przede wszystkim od gatunku drewna na jakie się zdecydujemy oraz tego, w jaki sposób zabezpieczamy je przed niekorzystnymi warunkami, grzybem czy kornikami.

Ogrodzenia kompozytowe

Jeśli chcemy dalej pozostać przy płatach pochodzenia drzewnego, ale w nieco innej formie, to bardzo dobrym rozwiązaniem są ogrodzenia kompozytowe. Nadają się idealnie do wyciszenia naszego ogrodu, dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy również nadać elegancji, a także jest ono odporne na grzyby czy szkodniki. Niestety nie należą one do najbardziej wytrzymałych na efekty pogodowe. Brak możliwości renowacji wiąże się natomiast z wymianą uszkodzonych elementów na nowe, które nie zawsze będą pasowały w 100% do pozostałej części płotu.

Ogrodzenia betonowe

Tego typu ogrodzenie zaczęło znów zyskiwać na popularności i nie ma się co temu dziwić. Jest wytrzymałe, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, nie wymaga aż takich nakładów na konserwację jak w przypadku drewna. Choć trzeba przyznać, że należy lubić ten styl by się w nim zakochać.

Ogrodzenia murowane

Zdecydowanie bardziej klasyczne i eleganckie od betonowych są ogrodzenia murowane. Mogą one przybrać różne formy, np. naturalnych kamieni czy też cegieł. Są one trwałe, wytrzymałe oraz ponadczasowe. Ich jedyną “wadą” jest jednak spory koszt, na który musimy być przygotowani.

Ogrodzenia gabionowe

Najbardziej nietypowe, aczkolwiek nie oznacza wcale, że najgorsze. Wręcz przeciwnie, gdyż coraz częściej możemy się na nie natknąć. Należy przy nim jednak pamiętać o doborze wysokiej jakości materiałów, gdyż metalowe elementy mogą zwyczajnie zardzewieć lub z biegiem czasu się wygiąć. Niemniej, jest to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na ogrodzenie swojej działki.

Żywopłot 

Najpopularniejsze ogrodzenia bez tej pozycji nie mogą istnieć. Na sam koniec klasyka w czystej postaci. Ponadczasowy, elegancki i dający wiele możliwości do jego dekorowania. Co prawda nie dają takiego bezpieczeństwa jak zwykły płot, stąd warto go łączyć z dodatkowym ogrodzeniem. Nie można zapomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji czy też odkomarzaniu w sezonie letnim. Wtedy będziemy mogli cieszyć się naturalnym ogrodzeniem dodatkowo wolnym od wszelkich niechcianych owadów.

Jeżeli planujecie w najbliższym czasie zająć się ogrodzeniem, to zapraszamy do Centrum ogrodzeń i kostki brukowej. Doradzimy i zaprojektujemy Twoje wymarzone ogrodzenie.

Kategorie: Aktualności