Budowa ogrodzenia zimą - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

5 listopada 2022 Wojtek

Jeżeli ktoś planuje budowę ogrodzenia, to raczej nie zabiera się za to w okresie zimowym – znacznie łatwiej jest zrobić to wiosną, latem czy w ostateczności jesienią. Jeżeli sytuacja zmusiła Cię jednak, aby zająć się tym w porze najtrudniejszych warunków to jeszcze nic straconego – budowa płotu zimą jest oczywiście możliwa, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jakie warunki trzeba spełnić, aby budowa ogrodzenia zimą nie skończyła się niepowodzeniem?

Właściwy rodzaj ogrodzenia

Wybór odpowiedniego typu ogrodzenia do postawienia w zimowym okresie to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie każdy z nich nadaje się do montażu przy niskich temperaturach powietrza. Jeżeli planujesz ogrodzić swoją nieruchomość wykorzystując duże betonowe konstrukcje, to lepiej poczekaj z tym na korzystniejsze warunki, bo zima nie jest dla nich odpowiednią porą. Jakie materiały sprawdzą się zatem w okresie mniej sprzyjającej aury? Idealnym rozwiązaniem będą tu ogrodzenia panelowe oraz palisadowe, które w zasadzie można stawiać o każdej porze roku bez względu na to, co pokaże termometr. Tego rodzaju płot bez problemu można stawiać także i zimą – montaż nie będzie tu aż tak uciążliwy, a do tego i sam materiał spokojnie da radę w takich warunkach. 

Jak zamontować ogrodzenie panelowe oraz ogrodzenie palisadowe? W obu przypadkach wygląda to bardzo podobnie, bo cały proces opiera się na montażu zestawu gotowych elementów, na który składają się przęsła ze stali, słupki, obejmy oraz śruby. W telegraficznym skrócie montaż wygląda tak: za pomocą obejm do słupków należy przykręcić przęsła, co w istocie jest na tyle proste, że można zrobić to nawet we własnym zakresie.

Wybierz odpowiednią podmurówkę

Stawiając ogrodzenie trzeba zadbać także o jego stabilność, w czym niezbędna jest podmurówka. Jaki jej rodzaj stosuje się zimą? W tym przypadku możemy zaproponować dwa rozwiązania rozpoczynając od gotowego produktu, czyli podmurówki prefabrykowanej w postaci bloczków. Elementy te bez problemu dostaniesz w sklepie, przez co zaoszczędzisz sporo czasu na przygotowywanie betonu we własnym zakresie, a to już spore ułatwienie sobie pracy.

Podmurówka prefabrykowana to prosta alternatywa dla bardziej czasochłonnej opcji, jaką jest podmurówka betonowa, którą należy wykonać samodzielnie. Jeszcze jakiś czas temu można było zapomnieć o tego typu montaż w porze zimowej, jednak postęp w dziedzinie składników betonu sprawił, że dziś można działać w ten sposób nawet wtedy, gdy za oknem panuje srogi mróz. 

W jakiej temperaturze kopać doły?

Temperatura powietrza ma również wpływ na to, czy ziemia na Twojej działce nadaje się w ogóle do kopania dołów i rozpoczęcia prac montażowych. Na pierwszy rzut oka zimą wydaje się to niemożliwe, chociaż to nie do końca prawda, bo temperatura -5 stopni pozwala jeszcze na tego typu prace. To tak naprawdę jedyne ograniczenie w tej kwestii, dlatego zamiast patrzeć w kalendarz spójrz w termometr – jeżeli temperatura ledwo przekroczyła zero, to śmiało możesz zabierać się do roboty.

Centrum ogrodzeń i kostki brukowej realizuje projekty cały rok.

Kategorie: Aktualności