Malowanie i konserwacja ogrodzenia metalowego - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

25 lipca 2022 Wojtek

Jeżeli Twoją posesję chroni metalowe ogrodzenie, to zapewne wiesz, że jego konserwacja oraz malowanie nie należą do prostych spraw i do tych czynności należy się odpowiedni przygotować. Jak prawidłowo dbać o ochronę i jak zabrać się za malowanie ogrodzenia z metalu? Jak przygotować Twój płot z metalu, aby pełnił swoją funkcję przez jak najdłuższy czas? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w tym artykule. Konserwacja ogrodzenia metalowego to nic trudnego.

Jak przygotować metalowe ogrodzenie do malowania?

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać na samym początku jeszcze przed malowaniem jest przygotowanie ogrodzenia, które musi być po prostu czyste i pozbawione jakichkolwiek pozostałości po brudzie. W jaki sposób najlepiej wyczyścić metalowe ogrodzenie? Jest na to kilka metod, które różnią się od siebie skutecznością oraz kosztami, dlatego ostateczna decyzja należeć będzie do Ciebie.

Najbardziej budżetowym sposobem na przygotowanie metalowego ogrodzenia do malowania będzie użycie specjalnych drucianych szczotek lub papieru ściernego. Szczotki to najczęściej wydatek od 2 do 8 złotych, a ich cena będzie różnić się w zależności od tego, z jakiego tworzywa zbudowana jest oprawa (stal lub drewno), a także od liczby rzędów metalowych drutów (dostępne są 4, 5 lub 6 rzędów). Papier ścierny również nie będzie drogi, jednak trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w jego dwa rodzaje – najpierw należy użyć gruboziarnistego, a następnie drobnoziarnistego, który pozwoli na wygładzenie powierzchni metalowego ogrodzenia. 

Nieco droższym rozwiązaniem będzie zakup i użycie szlifierki, która działa na podobnej zasadzie, ale wszystko robi o wiele szybciej i dokładniej, stąd i przedział cenowy startujący od około 200 złotych jest znacznie wyższy. Drugą opcją z wyższej półki cenowej jest po prostu zatrudnienie doświadczonego fachowca z odpowiednim sprzętem, który wykona np. czyszczenie strumieniowo-ścierne, które jest zdecydowanie najszybszą i najbardziej dokładną metodą na czyszczenie ogrodzenia metalowego.

Wymienione wyżej metody dotyczą czyszczenia ogrodzenia w sposób mechaniczny, jednak można też zastosować przeznaczone do tego środki chemiczne w postaci rozpuszczalników lub specjalnych pianek czy aerozoli – użycie tego rodzaju specyfików pozwoli skutecznie pozbyć się z ogrodzenia z metalu resztek tłuszczu, starego kleju czy też brudu.

Zabezpieczenie ogrodzenia metalowego

Zarówno podczas czyszczenia ogrodzenia z metalu, jak i jego zabezpieczenia bądź malowanie należy pamiętać o tym, aby robić to w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nadmierne upały oraz nadmiar wody zdecydowanie nie sprzyjają prawidłowemu działaniu używanych środków chemicznych, dlatego najlepszym momentem na pracę przy metalowym ogrodzeniu będzie wiosna przy temperaturze maksymalnie 25°C.

Jakie preparaty pozwalają skutecznie zabezpieczyć metalowe ogrodzenie? Największym wrogiem metalu jest woda, dlatego przede wszystkim należy skupić się nad ochroną przed korozją. Jeżeli chodzi o konkretne środki antykorozyjne, to najczęściej wybieranymi specyfikami są emalie oraz stabilizatory rdzy – w przypadku tych pierwszych nie zawsze trzeba usuwać widniejącą rdzę, natomiast przy tych drugich konieczne jest bardzo dokładne wyczyszczenie powierzchni. Stabilizatory to jednak bardziej nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązanie ze względu na głębokie właściwości penetrujące, co oznacza zdolność docierania do warstw pozbawionych rdzy.

Jak malować ogrodzenie z metalu?

Aktualnie na rynku dostępnych jest tak dużo farb do malowania ogrodzenia metalowego, że często niezbyt zorientowany klient może mieć spory dylemat przy wyborze odpowiedniego dla siebie rodzaju. Trzeba wiedzieć, że nie każda z nich ma również ochronę przed korozją, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z produktem oraz znać aktualny stan swojego ogrodzenia, a najlepiej po prostu skorzystać z fachowej pomocy doradcy w sklepie, który na pewno odpowiednio doradzi przy wyborze. Osobną kwestią jest też wygląd, gdyż farby do ogrodzeń metalowych mają różne właściwości pod kątem połysku i koloru – tutaj na pewno bardzo pomocna będzie wizualizacja komputerowa.

Jeżeli chodzi o sposób nakładania farby na metalowe ogrodzenie, to nie jest on skomplikowany – wystarczy robić to dokładnie i sumiennie, aby uniknąć jakichkolwiek ubytków i niedociągnięć, które później będą widoczne na powierzchni. Najczęściej metalowe ogrodzenie maluje się pędzlem lub wałkiem, jednak najszybszą i najdokładniejszą metodą jest nakładanie farby w sposób natryskowy – tu wszystko zależy już od Twojego budżetu.

Jeżeli czujesz, że konserwacja ogrodzenia metalowego Cię przerasta zgłoś się do nas. Centrum ogrodzeń i kostki brukowej to miejsce, w którym znajdziesz pomoc.

Kategorie: Aktualności