Kiedy budować ogrodzenie? - Centrum ogrodzeń i kostki brukowej

30 marca 2022 Wojtek

Prawo budowlane i zawarte w nim przepisy mówią jasno i wyraźnie: teren budowy należy odpowiednio zabezpieczyć i wyraźnie oznaczyć ogrodzeniem – ta sprawa nie podlega żadnej wątpliwości czy dyskusji. Z właściwym ogrodzeniem nie ma jednak co się spieszyć, bo nie jest to ani koniecznie, ani opłacalne i można wywołać tym więcej szkody, niż pożytku. Co konkretnie mamy na myśli? Za moment wszystko stanie się dla Ciebie jasne i wyjaśnimy kiedy budować ogrodzenie.

Budowa domu to najczęściej życiowa inwestycja, która wymaga odpowiedniego planowania
i sporych nakładów finansowych, dlatego każdy jej element powinien być odpowiednio przemyślany
i skoordynowany również pod kątem wydawanych pieniędzy. Jednym z elementów, przy którym można narazić się na potencjalne niepotrzebne straty jest zbyt szybkie stawianie docelowego ogrodzenia wokół działki – jak zatem uniknąć niepotrzebnych niespodzianek?

Kiedy stawiać ogrodzenie – przed czy po budowie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i dość trywialna: i przed, i po. Właściwe ogrodzenie, czyli to, które ma służyć Ci przez najbliższe lata to inwestycja ostateczna i lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której trzeba będzie dokładać do niego kolejne złotówki – budowa domu to już i tak naprawdę spory wydatek, zatem należy minimalizować ryzyko dodatkowych kosztów jak tylko się da.
Jakie ogrodzenie wybrać na początku budowy? Tutaj najlepiej będzie postawić na tymczasowe wykonane z siatki lub przenośnych paneli – tego rodzaju płot wyraźnie wygrodzi teren, a jego koszt będzie z pewnością tańszy, niż potencjalne dodatkowe wydatki przeznaczone na naprawę docelowego ogrodzenia. Zalety ogrodzenia tymczasowego są trudne do przeoczenia – nie tylko pozwala ono uniknąć zniszczenia drogich materiałów budowlanych podczas prac, ale też pozwala dopasować je tak, aby duże samochody lub maszyny mogły swobodnie poruszać się po terenie budowy i wyjeżdżać z niego bez ryzyka wyrządzenia szkód.
Jeżeli postawisz już dom i skończysz większe roboty na terenie działki, to dopiero wtedy zdecyduj się na zbudowanie właściwego ogrodzenia. Kiedy wszystko, co najtrudniejsze jest już za Tobą możesz bez obaw przejść do ostatecznego etapu wykończenia – na Twojej posesji nie ma już przecież ani ekipy budowlanej, ani ciężkich maszyn i samochodów, dlatego nie ma ryzyka ewentualnego zniszczenia czegoś, co ma służyć Ci przez kolejne dziesiątki lat.

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Fundamenty ogrodzenia zależą głównie od tego, na jakim gruncie zostanie ono postawione i jaki rodzaj mamy na myśli. W przypadku, gdy ogrodzenie ma znajdować się na powierzchni wysadzinowej, która pęcznieje przy niskich temperaturach (np. glina), to fundament powinien być odpowiednio głębszy, aby uniknąć ewentualnych pęknięć. Jeżeli w skład ogrodzenia ma wchodzić podmurówka oraz murowane słupki i przęsła z drewna lub metalu, to posadowienie powinno być odpowiednio głębsze, coś około 80-140 centymetrów (mamy na myśli to pod słupkami – pod przęsłami może być nieco płytsze i wynosić około 60 centymetrów). W przypadku podłoża, które nie należy do wysadzinowych pod pełny mur można postawić mniej zagłębiony fundament (60 centymetrów) – sprawdzi się to np. przy gruncie piaskowym.
Jest tu jeszcze jedna ważna kwestia – trzeba oczywiście pamiętać, aby fundament ogrodzenia wystawał z ziemi na około 15-20 centymetrów, a miejscu, gdzie będzie postawiony cokół lub słupek konieczne jest położenie zapobiegającej wilgoci poziomej izolacji – najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z papy lub folii fundamentowej.

W Centrum ogrodzeń i kostki brukowej profesjonalnie doradzimy w kwestii kiedy budować ogrodzenie.

Kategorie: Aktualności